A festő legjobb barátja az ecset. Hogyan lehet sokáig veled? A helyes ecsetmosás megnövelheti az élettartamát akrilfestésnél és olajfestésnél is.
Minőségi ecset
Kényes kérdés. Jó minőségű anyaggal, eszközzel mindig könnyebb dolgozni és tartósabb is lehet. Nem mindig a legdrágább ecset a legjobb céljainknak, de ha jó minőséget választasz és figyelsz a kezelésére, sokáig maradhat a társad. Ha először bontod ki a csomagolásból az új ecsetet, a feje keménynek tűnhet. Gyártáskor bevonják egy keményítő anyaggal, hogy megóvják szállítás és tárolás közben a fejformát. Emiatt az első használat előtti ecsetmosás fontos. Ez a segédanyag az ecset első vizes öblítésénél nyom nélkül távozik. Minőségi ecsetkészleteket választhatsz webshopunkból is: tovább az ecsetekhez
Ecsetek öblítése alkotás közben
Akrilfestésnél figyelj munka közben a színek kiöblítésére: ne az ecsetmosó üveg aljához nyomkodd az ecseted, hanem az edény oldalához forgasd, így nem deformálódik el idő előtt az ecset feje. Ha átlátszó ecsetmosó edényt használsz, például egy befőttes üveget, látni fogod, mikor távozott el a festék színe a sörték közül.
Ne áztasd az ecseted sokáig
Akrilfestésnél ne hagyd sokáig ázni az ecseteket a vizes edényedben. Amíg elkészül egy ülésből egy kép, maradhatnak a vízben – inkább mint hogy munka közben az asztalon pihentetve beleszáradjon a festék – ha viszont meg kell szakítanod a munkát pár órára, inkább mosd ki őket.
Olajfestésnél ne hagyd terpentinben vagy olajban ázni az ecsetet, ha pár órára meg kell szakítanod a munkát, töröld ki jó alaposan a festéket belőlük és csomagold őket szorosan frissentartó fóliába (folpack), így pár óráig nem lesz gondjuk.
Alkoss velünk, közösségben!
Használat után alaposan tisztítsuk ki a sörtéket
Akrilfestés után az ecsetmosás elvégzéséhez folyékony szappant vagy mosogatószert tegyünk a tenyerünkbe, forgassuk bele a sörtéket, langyos folyó vízzel öblítsük át. Ismételjük mindaddig, míg a hab és az öblítővíz nem lesz átlátszó.
Olajfestésnél az ecsetmosás másként történik, itt speckós mosószert kell használnunk. Először töröld ki egy ronggyal vagy papírral a festék nagyját az ecset fejéből. A terpentin helyett próbáld ki a festékboltban kapható nyúlós állagú kenőszappant, de egy sima szappannal is át tudod dörzsölni a sörtéket és langyos vízzel kiöblíteni. Töröld szárazra és addig ismételd, míg minden festékmaradványt eltüntettél a sörték közül. Ez vitathatatlanul munkásabb, mint az akrilos ecsetek tisztítása – nem is ezért szeretjük az olajfestéket. 🙂
Ha kíváncsi vagy, hogy milyen eszközöket, anyagokat érdemes használnod olajfestésnél, akkor olvasd el Az olajfestés kellékei – azaz mit tartalmazzon az olajfesték készlet cikkünket!
Sörteigazítás
A nagymosás után simítsuk össze mutató és hüvelyk ujjunkkal a sörtéket az ecset fejének eredeti formájára.
Szárítás
Fektessük le vízszintesen száradni egy tiszta ecsettörlő rongyra vagy papírtörlőre.
Kapható művészboltokban ecsetszárító állvány is. Itt az ecsetek feje lefelé néz és a cseppfelfogó tálca felett, a levegőben marad. Ennél az eszköznél biztosan nem gyűlik össze a víz a kritikus ponton: a fém pántnál. Fontos! Úgy igazítsd az ecseteket, hogy a fej szabadon maradjon, ne érjenek a sörték az állványhoz és egymáshoz sem!
Tárolás
Kontúrozó és ágfestő ecsetnél – ha az ecset feje megszáradt – tedd vissza a fejre a védőkupakot. Megóvja a sörtéket tárolás közben a deformálódástól. Nagyobb kerek fejekhez kupakot „hand made” felkiáltással bütykölhetsz akár műanyag szívószálból is. 😉
Száradás után tárolhatod őket egy pohárba állítva (fejjel felfelé), maradhatnak a szárító állványon, esetleg – ha nagyon precíz és stílusos szeretnél lenni – egy textil ecsettartóban.
Megfelelő ecsetkészlet
Minden kedvenc technikádnak legyen külön ecsetkészlete. Az olajfestékes ecsetet már nem lehet újra akrilfestéshez használni. Az akrilos, akvarelles, textilfestős ecseted bevetheted olajfestéshez, de utána már csak olajjal fess vele.
Minden ecset jó valamire…
Ne feledd, minden ecset jó valamire, ha már szanaszét áll a sörtéje a kerek ecsetednek, kiválóan tudod majd lombokhoz, mezőhöz használni, ahol pont a rendetlenség a lényeg. A lombozó ecset következő munkaállomása nálam a paverpolos technikához az anyag felvitele és ha már arra sem tudom használni, megfordítva és a nyelét használva kiválóan be lehet vetni a paverpol anyag homogenizálására, a bödön tartalmának felkavarására. …és új életet kezdhetnek akár egy 3D-s paverpolos kollázs részeként is. 😉
Ha kedvet kaptál az alkotásra és először jól esne egy kis iránymutatás, vagy meglevő ismereteidet bővítenéd, technikádat csiszolnád: szeretettel várunk személyesen kreatív foglalkozásainkon, algyői és ürömi alkotótáborainkban (itt mi adjuk és tisztítjuk az eszközöket hihihi) vagy válogass alkotócsomagjainkból – ahol alkotóvideóval navigálunk és segítünk lépésről lépésre, és csomagodban minden eszközt és anyagot megtalálsz az otthoni alkotáshoz! Olajfestős alkotócsomagjainknál az ecsettisztításhoz még kenőszappant is tartalmaz a csomagod!
Örömteli alkotást kívánok!