Az Algyői Hírmondó is beszámolt a nyári alkotótáborunkról. A cikket itt olvashatjátok.
Tajthy Gabriella 2015. óta várja az alkotni vágyókat egy kis kreatív kikapcsolódásra. A Kreatív Kávé foglalkozásaival már Algyőn is találkozhatnak az érdeklődők, hiszen nem a 2022-es nyár lesz az első alkalom, amikor községünkbe várják az érdeklődőket ezek az alkotóprogramok. De hogyan született meg az ötlet, hogy más is könnyedén művésszé válhasson a maga módján? Erről beszélgettünk az ötletgazdával.
Honnan jött a Kreatív Kávé ötlete?
Szeretek rajzolni és festeni, kisfiam születése utáni „Énidő” eltöltéséhez remek eszköz volt. Az alkotás és a színekkel való foglalatosság kikapcsol, feltölt energiával, remekül esik közben egy csésze forró kávé. Innen jött az ötlet, hogy szívesen megosztanám ezt a lélekemelő élményt másokkal is: a Kreatív Kávé foglalkozás a hétköznapok rutinjában megélhető alkotói energiák felfedezését és felszabadítását hivatott életre hívni mindannyiunkban.
Hogyan kerültél kapcsolatba a festészettel?
Ruhaipari mérnök tanulmányaim során mindig is közel állt hozzám a divattervezéssel kapcsolatos ábrázolás, festés, skiccek készítése, de később, a munkám során ez a terület háttérbe szorult. Egy karácsonyi ajándékként kapott jobb agyféltekés rajztanfolyam segített újra visszatalálni az alkotás ezen formájához és adott lendületet a további festészeti tanulmányaimhoz.
Miért éppen a festést választottad a kifejezés technikájának?
Alkotás közben elvarázsol a színek és formák világa, megszűnik a külvilág, csak a most van, az a pillanat, minden más távolra kerül. Megtölteni a fehér vásznat színekkel, hangulattal, egy darabkával magunkból… lélekemelő tevékenység.
Milyen stílusokba kalauzolod el a résztvevőket?
Legtöbb programunk az akrilfesték használata köré épül. Gyorsan szárad, sokoldalúan felhasználható, számtalan médiummal lehet kiegészíteni, variálni. Térfogatnövelő hozzáadásával festhetünk húsos rétegeket, így „impasto” hatást tudunk elérni. Festhetünk vele nagy hígításban „akvarellesen”, vihetjük egymásra ezeket a finom rétegeket, így „lazúrozással” lesz egy megszáradt sárgára festve kéket optikailag zöld. „Aranyozás” médiumai remekül kombinálhatóak vele, füstfólia, dekor fólia, kontúrozók, könnyedén beépíthetők különböző gyöngyök, kövek, megfelelő szerszám segítségével „Abo Art”: pontozós technika szerves része. Pouring médium és szilikon olaj hozzáadásával „Fluid Art” technikával kísérletezhetünk.
Büszke vagyok rá, hogy az évek kitartó munkájával egyre jobban sikerült megszerettetnem Klubtagjainkkal az olajfestéket, az olajfestést. Ez a második legnépszerűbb festékanyag a foglalkozásokon. Festőkéssel az olajfesték húsosságát és hosszú száradását kihasználva remekül visszaadható az impasto technika ill. pl. Afremov alkotásainak hangulata. Portré festéséhez a legnagyszerűbb választás. Az olajfesték illata, állaga pedig önmagában is fantasztikus élmény. 2017-ben ismerkedtem meg a „paverpol” technikával, és szereztem meg a Oktatói végzettséget. Ennek a nagyszerű ragasztó és keményítő anyagnak köszönhetően – ami forradalmasította a szobrászatot -, pár óra alatt egyedi háromdimenziós alkotásokat, kisplasztikákat, 3D-s képeket hozhatunk létre.
Május 30-ig Gyöngyösön a Mátra Múzeumban Nemzetközi Paverpol Kiállítás keretében tekinthető meg két alkotásom. Festettünk már foglalkozásokon, táborokban selyemsálat, ablakképet, textilfestékkel pólót, bevásárlótáskát. Sokszor csak a képzelet és a hangulat szab határt: alkottunk már eszpresszóval virágokat is!
Hogyan, milyen szempontok szerint választod ki a képeket, amiket majd megfestetek?
Rohanó világunkban szűkös az időegység, amit egy-egy téma kidolgozására tudunk fordítani. 3-4 órás foglalkozások, táboros napok időkeretéhez komponálom a témaötleteket, amin keresztül a kidolgozás lépéseit, színtani, perspektívikus szabályokat, anyagismeretet sajátíthatnak el a jelentkezők úgy, hogy a foglalkozás végén a saját egyedi alkotásukkal térhetnek haza. A résztvevők több, mint 90%-a visszatérő vendég, így vannak kedvenc irányok, emellett igyekszem változatos programokat beütemezni. Természetábrázolásnál általában az aktuális évszak is hangsúlyos szerepet kap. Fontosnak tartom az alkotói szabadságot: a kidolgozás során az alkotók saját színötletekkel, egyedi megvalósításokkal is dolgozhatnak. Mindig rácsodálkozunk: a foglalkozás végén nem is lesz két egyforma alkotás.
Milyen eszközöket használtok a foglalkozásokon?
Téma és alapanyag függvényében dolgozunk ecsettel, festőkéssel, spatulával, szivaccsal, saslik pálcikával, ujjunkkal, szobor készítésnél nem ritka az alufólia és a villanyvezeték is.
Kinek ajánlod a foglalkozásokat?
Minden ember képes az alkotásra, és mindenkinek megvan a saját nyelve. Ennek megtalálásában és kifejezésében szeretnék segítséget nyújtani. Nem szükséges felszerelés sem előképzettség, minden eszközt, anyagot biztosítok és a folyamatos szakmai instrukciók garantálják, hogy a foglalkozás végén mindenki elégedetten távozzon saját egyéni alkotásával.
Nyílt programjainkat 12 éves kortól ajánlom, felső korhatára nincs. Egyaránt szívesen látok hölgyeket és urakat, lányokat és fiúkat, valahogy mégis úgy alakul, hogy a szebbik nem képviselője vannak hangsúlyosabban jelen.
Ha valaki elfogyaszt veled egy Kreatív Kávét, utána önállóan képes lesz-e alkotni?
A foglalkozások menetrendjéhez hozzá tartozik, hogy elmélettel kezdünk és lépésről lépésre együtt kidolgozzuk a témát. A folyamat során nem csak a hogyan-okra, de a miért-ekre is fény derül, így egy program is óriási lendületet adhat az otthoni
alkotómunkához.
Milyen visszajelzéseket kapsz a résztvevőktől?
Büszke vagyok arra, hogy a foglalkozásokra jelentkezők több, mint 90%-a visszatérő vendég, ennél jobb visszajelzésre, – mennyire értékes az itt töltött idő – azt gondolom, nincs is szükség.
Mi a legkedvesebb élményed vállalkozásoddal kapcsolatban?
A Kreatív Kávé nem csak egy festőiskola, Klub jelleget öltött, számtalan barátság született már Kreatív Kávés foglalkozásokon, ahol az egyén és a személyes alkotói szabadság hangsúlyos szerepet kap. A közösségben egymást támogatva éljük meg az
alkotás válságait és örülünk egymás sikereinek. Kulturprogramokhoz is lehet csatlakozni. Évenként összegyűjtjük klubtagjaink
legsikeresebb alkotásait és művészeti kiállítás keretében mutatjuk be Szegeden és Budapesten. Remek alkalom, hogy együtt ünnepelhessük kreativitásunk és az előhívott alkotói energiákat.
A szecesszió szerelmeseivel kirándultunk már Bécsbe Gustav Klimt alkotásainak nyomában, ahol saját idegenvezetőnk kalauzolt végig a napon és szerzett feledhetetlen élményt résztvevőinknek.
Hatalmas öröm és büszkeség számomra, hogy a két éve kezdődő covid-kihívás ellenére közösségünk együtt tudott maradni, együtt tudtunk alkotni akár kiscsoportos személyes foglalkozásokon, alkotótáborainkban, alkotócsomagokon, ingyenes
alkotóvideókon keresztül.
Hol alkothatunk együtt?
XIV. nyári táborunk alkalmával Algyőn a Tájház teraszán 2022. július 4-10-ig színesítjük a napokat. Lehet csatlakozni egész hétre, vagy egy-egy kiválasztott napra.
Júniusban Ürömön lesz egyhetes táborunk, illetve július végén Badacsonyba tesszük át a bázist, ahol a magyar tenger inspirálta festőprogramokkal, borkóstolóval, naplementés vitorlázással, és medencés szállással várjuk résztvevőinket egy testet- lelket feltöltő programon!
A nyári táboros időszak kivételével havonta egy-egy hétvégén lehet Szegeden és Ürömön csatlakozni meghirdetett foglalkozásainkhoz.
Aki nem tud személyesen részt venni a programokon, válogathat alkotócsomagjainkból, amiben az összes anyagot és eszközt küldöm és egy kisvideóval lépésről lépésre mutatom a téma kidolgozását.
Honlapunkon www.kreativkave.hu, facebook és instagram oldalunkon megtalálhatók legfrissebb híreink!
Tajthy Gabriella
művészeti vezető
Kreatív Kávé